Barion Pixel

Web Manufaktúra

Ezért fontos a weboldalad rendszeres karbantartása!

Nemrég egy ügyfelem oldalán történt egy technikai probléma, ami végül szerencsésen alakult, de nagyon jól mutatja, miért van kiemelt szerepe a rendszeres karbantartásnak. Nem csak azoknak érdemes ezzel foglalkozni, akik technikailag jártasak – sőt, elsősorban azoknak fontos, akik nem követik napi szinten a weboldaluk háttérfolyamatait.

Ezért fontos a weboldal karbantartás

Hogyan derült ki a probléma?

A különös helyzetet nem az ügyfél vette észre, hanem a tárhelyszolgáltató kereste meg telefonon. A szerver figyelőrendszere jelezte, hogy az oldal szokatlanul sok erőforrást kezdett használni, ráadásul új fájlok jelentek meg a weboldal mappáiban – olyanok, amiket az ügyfél sem telepített, és frissítés sem történt az oldalon.

Ez már gyanús volt. Szerencsére nem próbálta maga kinyomozni a problémát, hanem azonnal megkeresett, hogy segítsek átnézni, mi történhetett.

Mi volt a háttérben?

A vizsgálat során kiderült, hogy az egyik bővítmény már jó ideje nem volt frissítve. Időközben viszont ismertté vált egy sebezhetősége, amit automatizált botok kezdtek kihasználni – és valószínűleg így kerülhetett fel idegen kód a szerverre. Mivel nem volt aktív karbantartási csomag, ez a frissítés elmaradt, így nyitva maradt egy rés a pajzson.

A jó hír: időben sikerült beavatkozni. Az idegen fájlokat eltávolítottam, a sérülékeny bővítményt frissítettem, biztonsági mentést készítettem, és átnéztem az egész rendszert, hogy más gyanús nyomokat is kizárjunk. Az oldal így megúszta a problémát komolyabb következmények nélkül.

Mi ebből a tanulság?

A legtöbb weboldaltulajdonos nem nézegeti naponta a tárhelyét, a fájlstruktúrát vagy az erőforrás-használatot – és ez teljesen rendben is van. De éppen ezért fontos, hogy legyen valaki, aki figyeli a weboldal egészségét.

A WordPress rendszer (és más tartalomkezelők is) különféle komponensekből állnak:

  • maga a rendszer,

  • a sablon (dizájn),

  • a bővítmények (funkciók),

  • és gyakran külső kapcsolódások (analitika, űrlapok stb.).

Ezek mind külön frissülnek, és mindegyik lehet biztonsági kockázat, ha nem tartjuk őket naprakészen.

A karbantartás nem csak frissítés

Egy profi karbantartás jóval több, mint a „frissítés gomb” időnkénti megnyomása. Többek között az alábbiakat tartalmazza:

  • Biztonsági mentések – rendszeres mentések készítése, hogy baj esetén vissza lehessen állni.

  • Frissítések tesztelése – hogy biztosan ne okozzanak hibát vagy összeakadást más elemekkel.

  • Biztonsági ellenőrzések – idegen fájlok, gyanús viselkedés kiszűrése.

  • Teljesítményfigyelés – ha hirtelen megnő az erőforrás-használat, az gyorsan észlelhető.

  • Értesítések kezelése – ha a tárhelyszolgáltató jelez valamit, legyen, aki tudja, mit kell vele kezdeni.

Mit tett jól az ügyfél?

Nagyon jó döntés volt tőle, hogy azonnal szólt, amint a szolgáltató jelezte a problémát. Nem próbált „utánaolvasni” vagy kísérletezni, hanem rám bízta a helyzetet. Ez tette lehetővé, hogy gyorsan és hatékonyan orvosoljuk a problémát.

Ha van weboldalad…

…és nem emlékszel, mikor lett utoljára frissítve, vagy nem vagy biztos benne, hogy minden rendben van a háttérben, érdemes utánanézni – még mielőtt gond lenne. Sokszor a baj csendben kezdődik: nem azzal, hogy „nem működik valami”, hanem azzal, hogy valahol a háttérben valaki már hozzáférést szerzett.

A megelőzés mindig gyorsabb, olcsóbb és stresszmentesebb, mint az utólagos mentés.

Ha szeretnél biztosra menni, írj bátran, és átnézem az oldalad állapotát, hogy valóban biztonságban legyen.